Opinie o Nas
 




 

Fernando Forte 300 EC 1L


  • Cena bez DPH: €25,98
    €31,18
  • Out of stock
  • szt.

Fernando Forte 300 EC 1L

Zawartość substancji czynnych:

fluroksypyr (związek z grupy pochodnych kwasów pirydynokarboksylowych) –
150 g/l (14,68 %)

trichlopyr (związek z grupy pochodnych kwasów pirydynokarboksylowych) –
150 g/l (14,68 %)


OPIS DZIAŁANIA
Fernando Forte 300 EC jest herbicydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych.

 


DZIAŁANIE NA CHWASTY

Fernando Forte 300 EC jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym pobieranym przez liście chwastów, w mniejszym stopniu przez ich korzenie. Po wchłonięciu jest szybko transportowany do tkanek merystematycznych części nadziemnej i korzeni.

Środek wnika do wnętrza chwastów najpóźniej w ciągu godziny od zastosowania.
Opady deszczu po tym okresie nie obniżają jego skuteczności.
Pierwszym objawem działania herbicydu jest zatrzymanie wzrostu chwastów, następnie chwasty ulegają deformacji, powstają chlorozy prowadzące do nekroz i zamierania.
Objawy działania na chwasty są widoczne po 5-7 dniach po zabiegu.
W warunkach optymalnych, tzn. podczas ciepłej i wilgotnej pogody, efekt działania jest szybszy. W niższych temperaturach (minimalna temperatura dobowa około 8°C) całkowite zniszczenie chwastów następuje po około 3-5 tygodniach. Intensywny wzrost chwastów, ciepła pogoda i dostatecznie wilgotna gleba przyśpieszają działanie środka. Chłodna pogoda opóźnia działanie środka, ale nie obniża jego skuteczności.

W warunkach długotrwałej suszy albo przymrozków skuteczność działania środka może ulec obniżeniu.
Chwasty roczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka, od fazy 2 liści do początku fazy rozety, chwasty wieloletnie od fazy 6 - 8 liści (rozeta liści) do fazy początku strzelania
w pędy.

Chwasty wieloletnie, wczesną wiosną oraz w trakcie odrastania po skoszeniu lub wypasaniu, charakteryzują się niewielką masą części nadziemnej w stosunku do korzeni, co może mieć wpływ na obniżenie skuteczności zabiegu. Wytworzenie przez chwasty, zwłaszcza wieloletnie, dostatecznej powierzchni liściowej w stosunku do ich masy korzeniowej, zapewnia wchłonięcie właściwej ilości preparatu do tkanek

Chwasty wrażliwe: babka lancetowata, gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw zwyczajny

Chwasty średnio wrażliwe: ostrożeń polny

Chwasty średnio odporne: jaskier rozłogowy.


STOSOWANIE ŚRODKA
Użytki zielone

Termin stosowania: Środek stosować w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów, najlepiej wiosną w początkowym okresie ich wegetacji. Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 2 - 3 tygodnie do czasu jej odrośnięcia, nie później jednak, niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm.

Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha

Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 – 2,0 l/ha

Dobrać dawkę środka wg wrażliwości dominujących gatunków chwastów będących celem zabiegu chwastobójczego. Wyższą z zalecanych dawek należy stosować w celu zwalczania chwastów wieloletnich.

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym : 1.
Zalecana ilość wody: 200 - 300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.


UWAGA:

Użytki zielone, w wysokim stopniu zachwaszczone wieloletnimi chwastami oraz o dużej liczbie nasion chwastów w glebie, mogą wymagać powtórnego zabiegu w roku następnym,
w celu zapewnienia długotrwałego efektu działania preparatu.

Na tym samym polu nie stosować tego ani żadnego innego produktu zawierającego trichlopyr w dawce łącznej w ciągu roku przekraczającej 480 g substancji czynnej na ha.


NASTĘPSTWO ROŚLIN

W przypadku konieczności przeznaczenia łąk i pastwisk, na których zastosowano środek Fernando Forte 300 EC pod użytkowanie rolnicze, uprawa roślin wrażliwych wymaga upewnienia się o całkowitym rozkładzie resztek chwastów. Pozostałości środka z rozkładających się tkanek chwastów, mogą mieć negatywny wpływ na rośliny następczo po użytku zielonym. Do roślin szczególnie wrażliwych należą rośliny bobowate (motylkowate), marchew i inne rośliny uprawne z rodziny baldaszkowatych, ziemniak, pomidor, sałata i inne rośliny uprawne z rodziny astrowatych.

Nie uprawiać roślin wrażliwych jesienią tego roku, w którym zastosowano środek.

Po 6 tygodniach od zabiegu można uprawiać: brukiew, jarmuż, rzepę, trawy oraz ich mieszanki.

Jeśli planuje się uprawę roślin wrażliwych na wiosnę, preparatu nie należy stosować później, niż do końca lipca roku poprzedniego.