Zestaw pułapka feromonowa + 1 wabik na śmietkę śmietka kapuściana
- Add feedback:
- Kod towaru: 951700
- Manufacturer: Fungi-Chem
-
Availability: None
-
Net Price: €12.25
€15.07 - szt.
Zestaw pułapka feromonowa + 1 wabik na śmietkę śmietka kapuściana
Pułapka pozwala mechanicznie ograniczać samice śmietki
Śmietka kapuściana to bardzo groźny szkodnik roślin kapustowatych, a w ogrodnictwie różnych warzyw należących do tej rodziny. W naszych ogrodach można ją spotkać choćby na kapustach, kalarepach, kalafiorach, brokułach, jarmużu, chrzanie. Trzeba też wiedzieć, że szkodnik może żerować na chwastach z rodziny kapustowatych. Może to być alternatywne źródło szkodnika. Jej larwy uszkadzają system korzeniowy i szyjkę korzeniową, co powoduje osłabienie roślin, a niekiedy nawet ich zniszczenie. Takie uszkodzenia zwykle powoduje pierwsze pokolenie. Drugie i trzecie pokolenie szkodnika obok uszkadzania korzeni mogą też przebywać w nadziemnych częściach roślin uszkadzając nerwy liści bądź główki, czy też róże kalafiora.
- Pułapka jest dostępna w zestawie zawierającą jeden wabik na śmietkę kapuścianą.
- Wabik pozostaje aktywny przez 4-10 dni w zależności od warunków pogodowych.
- W celu monitorowania populacji szkodnika przez cały sezon wegetacyjny należy dokupić 5-7 wabików zapachowych (w przypadku wczesnych odmian)
- lub 13-14 wabików zapachowych (w przypadku późnych odmian).
Użyj koloru i odpowiedniego zapachu aby wyłapać muchy śmietki
Dostajemy jednak sporo zapytań jak wykryć śmietkę w ogrodzie zanim jej larwy wyrządzą szkody? Tu w grę wchodzi wyłącznie monitoring z wykorzystaniem pułapek chwytnych. Standardem w ogrodnictwie są żółte pułapki, głównie w postaci tablic pokrytych trudno zasychającym klejem, do których przylepiają się muchy śmietek, ale szkodniki. O tych pułapkach i zasadach ich stosowania był osobny materiał dostępny. Kolor pułapki ma znaczenie, gdyż owady widzą kolory, a większość reaguje pozytywnie na kolor żółty, o czym piszemy.
W monitorowaniu nalotu much śmietki kapuścianej dobrze sprawdzają się te pułapki, które obok koloru mają dodatkowy czynnik zwabiający szkodnika – jest nim zapach. W pułapkach zapachowych na śmietkę kapuścianą wykorzystuje się syntetyczny związek jakim jest izotiocyjanian allilu. Trzeba ostrożnie postępować z tym wabikiem, gdyż jest to substancja chemiczna, ale co ciekawe ten sam związek odpowiada za ostry smak chrzanu, wasabi czy musztardy. Związek ten wykorzystano również do produkcji środków ochrony roślin.
Zapach uwalniany z pułapki (czyli ten izotiocyjanian allilu) zwabia samice przygotowane do składania jaj. Przyciąga je też kolor żółty. Muchy wlatują przez małe otworki do środka pułapki i tam wpadają do wody, w której się topią. Pułapka zatem pozwala nie tylko ustalić, kiedy pojawiają się samice, kiedy intensywnie latają, ale poniekąd działa jak mechaniczne zwalczanie szkodnika. To o tyle ważne w ogrodnictwie hobbystycznym, że bardzo trudno jest zwalczać larwy jak są już w glebie na korzeniach. Pułapka zatem ogranicza liczbę samic, co obniża liczbę jaj i potem larw w glebie. W ogrodnictwie hobbystycznym to jest już bardzo ważne działanie. Pułapka nie wyeliminuje wszystkich śmietek, ale ich mniejsza liczba to już jest ważny krok, zwłaszcza gdy nie jest łatwo je zwalczać jak już opanują rośliny.
Pułapki z wabikiem zapachowym ustawia się zwykle w dwóch terminach. Pierwszy związany jest z ochroną rozsady wczesnych odmian kapustowatych i przypada od kwietnia do połowy maja. Drugi termin związany jest z ochroną średniopóźnych i późnych odmian i tu niestety, pułapki muszą dłużej przebywać na grządkach – od lipca aż do września, czyli niekiedy ponad 8 tygodni.
O ile obudowa pułapki jest trwała i jak się o nią zadba to przetrwa kilka lat, tak kluczem do sukcesu jest wabik zapachowy, a ten ulatnia się z buteleczki w ciągu 4-10 dni. Im wyższa temperatura, tym większe parowanie związku, więc szybciej trzeba wabik wymieniać.
Jeżeli w ogrodzie są tylko warzywa kapustowate wczesne, to do monitoringu wystarcza 6-8 buteleczek z wabikiem, ale odmiany późniejsze wymagają ich więcej, czasem powyżej 10.
Na małych grządkach kapustowatych w ogrodnictwie hobbystycznym wystarcza zwykle 1 pułapka. Czasami daje się celowo 2, aby więcej samic wyłapać.
Pułapka jak jest regularnie zaopatrywana w świeży wabik zapachowy powinna ładnie odławiać muchy. Ile ich będzie? To zależy od stanowiska, pogody, ale i okolicy. Jeżeli w pobliżu naszego ogrodu są duże pola rzepaku, a także warzyw kapustowatych to szkodnika może być dużo. Jeżeli są to miejsca tylko z amatorską uprawą warzyw zwykle jest ich mniej. Trzeba mieć jednak świadomość, że są sytuacje, że wskutek pogody np. suszy może nastąpić zaburzenie w rozwoju szkodnika, czyli np. muchy nie wylecą z poczwarek w glebie wtedy, kiedy zwykle biologia na to wskazuje. To nie oznacza zatem, że pułapka nie odłowiła samic, ale to, że albo szkodnika nie ma w ogrodzie, albo jego rozwój został opóźniony bądź przyśpieszony wskutek pogody.
Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.
Źródło: www.dionp.pl