Opinie o Nas
 




 

Pułapka Lepowa z Wabikiem do wykrywania Nasionnicy Trześniówki

  • Dodaj recenzję:
    (Zobacz recenzje)
  • Kod towaru: 8965412303250
  • Dostępność: Dostępny na magazynie
    Czas realizacji: Wysyłka w 24h
  • Historia ceny

  • Cena netto: 40,65 zł
    50,00 zł
  • szt.

Pułapka Lepowa z Wabikiem do wykrywania Nasionnicy Trześniówki

  • Data Produkcji: 01.2023
  • Okres ważności: 36 miesięcy

Zestaw fluorescencyjnych żółtych płacht lepowych z wabikami zapachowymi do wykrywania i monitorowania populacji nasionnicy trześniówki. W skład zestawu wchodzą dwie płachty lepowe i dwa wabiki zapachowe.

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi)

Postać dorosła ma czarną lśniącą barwę ciała oraz żółtą tarczkę między nasadami skrzydeł. Długość ciała w zależności od płci wacha się od ok 4 do 5 mm. Skrzydła są przezroczyste z ciemnymi poprzecznymi pasami. Przód głowy żółty, oczy zielone metalicznie błyszczące. Odwłok samca prawie kulisty, a samicy gruszkowaty zakończony pokładełkiem.

 

Działanie pułapki polega na wabieniu samic i samców wabikiem zapachowym. Działanie chemicznej przynęty jest wzmacniane przez kolor płachty Wabik wywieszony jest na płachcie lepowej do której przylepiają się szkodniki zwabione kolorem i zapachem Odłowy samców i samic na pułapki umożliwiają:

  • wczesne wykrycie szkodnika
  • monitoring populacji szkodnika.
  • ustalenie potrzeby zwalczania

Regularne przeglądanie pułapek pomaga w obserwacji odłowów szkodników i ustaleniu na tej podstawie faktycznego stanu zagrożenia oraz określenia prawidłowego terminu zwalczania

W przypadku podejrzenia wystąpienia stonki, istnieje obowiązek powiadomienia o tym najbliższej jednostki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

INSTRUKCJA STOSOWANIA PUŁAPKI LEPOWEJ Z WABIKIEM  ZAPACHOWYM

do wykrywania nasionnicy trześniówki

Skład zestawu

2 x wabik zapachowy 2 x płachta lepowa

żółta pułapka lepowa z wabikiem zapachowym służy do wykrywania dorosłych osobników nasionnicy trześniówki /Rhagoletis cemsi/ w sadach czereśniowych i wiśniowych. Muchówki przywabiane są przez żółte powierzchnie pułapki a dołączony wabik (przynęta zapachowe) zwiększa aktywność pułapki nawet do 70%

Termin umieszczania pułapek w sadzie

Termin wylotu muchówek jest zróżnicowany w zależności od rejonu kraju, warunków atmosferycznych i konfiguracji terenu. Pułapkę należy więc wywiesić w drugiej połowie maja (około 20.05).

Pułapki zawiesza się tylko na odmianach o średniej i późnej porze dojrzewania.

 

Liczba pułapek w sadzie

W celu ograniczenia liczebności szkodnika oraz porażenia owoców w matych obiektach / drzewa pizydomowe, ogrody działkowe/ wywiesza się w zależności od wielkości drzew od 2 do 8 pułapek na I drzewie .

Umieszczenie  pułapki z przynętą na szczytowych rejonach korony w nasłonecznionym miejscu jest niezmiernie ważne

Muchy nie lubią ciemnych i zacienionych miejsc. W przypadku słabego zawiązania należy zwiększył liczbę pułapek.

 

Montaż Pułapki

Pojedyncza pułapka składa się z żółtej płachty lepowej, wabika zapachowego, zawleczek oraz drutu do zawieszania pułapki.

Płachtę lepową spina się zawleczkami.

Wabik wyjmuje się z opakowania i mocuje za pomocą zawleczki na arkuszu. Wywieszony wabik zachowuje aktywność przez około 5 do 6 tygodni (w zależności od warunków   pogodowych).

W celu zabezpieczenia płachty przed nadmiernym obijaniem o gałęzie, zaleca się mocowanie pułapki drutem z góry i z dołu.

Zmiana klejącej płachty staje się konieczna gdy zostaje pokryta zbyt dużą ilością owadów.

 

Tablice lepowe żółte z wabikiem zapachowym mogą  również być użyte do wykrywania i monitoringu zgodnie z instrukcją jak dla żółtej tablicy Ekolep

Zabrudzenia klejem czyścić benzyną lakową